14 faktów na temat ortodoncji dla dorosłych

order gabapentin cod 1. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Jeżeli estetyka Twoich zębów nie jest dla Ciebie zadowalająca to jak najbardziej powinieneś udać się na konsultację ortodontyczną.

Zwolle A jeśli zauważyłeś u siebie:

  • tłoczenie się zębów ( zwłaszcza podczas wyrzynania się zębów mądrości )
  • ścieranie się zębów
  • rozchwianie jednego lub grup zębów
  • wydłużenie się koron zębów
  • bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku ( a nie znasz ich przyczyny )
  • szybsze starzenie się twarzy w okolicach kącików ust

to sygnał, że wizyta u ortodonty jest konieczna.

Mersing 2. Czy poza prostymi zębami są inne korzyści z leczenia ortodontycznego u dorosłych?
Oczywiście!

Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych poza poprawą wyglądu i samopoczucia zapewnia łatwiejsze oczyszczanie zębów, przez co ryzyko powstawania próchnicy oraz odkładanie się złogów nazębnych znacznie się zmniejsza. Oprócz tego opóźnia proces starzenia twarzy, poprawia wymowę oraz jakość żucia ( przez co poprawia się praca przewodu pokarmowego ). Gdy „naprawisz” swój zgryz pozbędziesz się także dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych oraz związanych z nimi dolegliwości bólowych głowy. Dodatkowo dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów unikniesz złamań zębów, chorób dziąseł oraz zapobiegniesz patologicznemu ścieraniu się zębów.

Jak widzisz – same plusy!

http://deepfeetmassagetherapy.com/red-tag-special-on-thai-massage-this-afternoon-only-65-for-50-minutes-normally-80-save-15/ 3. Czy do leczenia ortodontycznego muszę się jakoś specjalnie przygotować?
Najważniejsze jest przeprowadzenie pełnej higienizacji jamy ustnej, wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy oraz dziąseł ( każdy objaw zapalenia dziąseł, a więc ich zaczerwienienie, rozpulchnienie, krwawienie, bolesność jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia aparatem stałym ).

4.Czy leczenie ortodontyczne boli?
Niestety, przez kilka dni po założeniu aparatu stałego, może pojawić się dyskomfort, a nawet ból, zwłaszcza przy gryzieniu twardych pokarmów. Nie martw się! Te objawy powinny ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia, a samo przyzwyczajanie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni.

Czy nie uważasz, że jest to niewielka cena biorąc pod uwagę efekt jaki uzyskasz po zakończonym leczeniu?

Na wizytach kontrolnych Twój ortodonta będzie aktywował aparat. Wtedy mogą pojawić się podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu. Dzieje się tak na skutek drażniącego działania elementów aparatu na błonę śluzową policzków lub warg. W takiej sytuacji, lekarz przyklei specjalny wosk do tych części aparatu, które sprawiają Ci dyskomfort, a błona śluzowa szybko przyzwyczai się do nowych warunków.
5.Jaka jest różnica między aparatem stałym a aparatem ruchomym?
Aparat stały to urządzenie składające się z różnego rodzaju zaczepów ( zamki, pierścienie ), które osadzone są na powierzchni zębów za pomocą specjalnych klejów na stałe ( czyli na cały czas użytkowania aparatu, niezbędny do wyleczenia wady zgryzu ). Do tych zaczepów montowane są sprężyste druty ( elementy wymienne ), które to elementy są odpowiedzialne za właściwą korektę wady.

Dużym plusem stałych aparatów ortodontycznych jest to, że wywierają siłę w sposób ciągły przez cały czas leczenia.
Możesz wybrać z kilku rodzajów zamków po ustaleniach z Twoim ortodontą, gdyż poszczególne rodzaje mają zastosowanie w wadach zgryzu o różnym stopniu ciężkości:

  • metalowe – tańsze, precyzyjne, dają możliwość urozmaicania wyglądu poprzez stosowanie różnego koloru gumek utrzymujących łuk; w niektórych przypadkach można zastosować specjalny typ zamków o wyjątkowo małych rozmiarach
  • estetyczne – droższe, ceramiczne ( w kolorze zęba ) lub z czystego monokrystalicznego szafiru ( jedyne całkowicie przezroczyste zamki ), mniej widoczne, lecz też o mniejszej trwałości
    Aparat ruchomy to urządzenie, które sam zakładasz i wyjmujesz z ust. W zależności od wady zastosowanie znajdują różne rodzaje tych aparatów.

Zbudowane są z akrylowej płyty ( kolor sam wybierasz ), drucianych elementów utrzymujących cały aparat w jamie ustnej ( różne, w zależności od typu aparatu ) oraz części będącej źródłem siły działającej na zęby ( śruby, sprężyny itp. ).

Najbardziej pożądany moment do stosowania aparatu ruchomego to okres wzrostu dzieci i młodzieży. Jednak czas jaki potrzebny jest do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest różny i zależy od rodzaju wady, wieku Twojego dziecka oraz przede wszystkim od chęci współpracy z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać ustalonych zasad stosowania aparatów ruchomych – czasu noszenia oraz sposobu korzystania z aparatu.
6.Czy w trakcie noszenia aparatu będę musiał zmienić sposób dbania o zęby?
Jeśli będziesz użytkował aparat ortodontyczny ruchomy nie będziesz musiał zmieniać swoich nawyków higienicznych. Dodatkowo będziesz dbał o czystość swojego aparatu osobną szczoteczką, wszystko inne pozostanie bez zmian.

Jeśli jednak idealnym rozwiązaniem dla Ciebie okaże się aparat stały będziesz zmuszony do zmiany nawyków higienicznych. Musisz pamiętać, że próchnicy nie powoduje sama obecność aparatu na zębach, ale niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej w tym okresie. Wszystkie zabiegi będziesz musiał wykonywać dokładniej, używając specjalnych szczotek, szczoteczek, nici oraz częściej wykonywać profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym.

Samo mycie zębów powinno odbywać się po każdym głównym posiłku, a po mniejszych posiłkach, jeśli nie możesz wyczyścić zębów, powinieneś chociaż przepłukać jamę ustną wodą lub zaleconym płynem.

Twój ortodonta wybierze odpowiednie dla Ciebie szczoteczki – specjalne ortodontyczne oraz jednopęczkowe ( służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza powierzchni zębów pod łukiem aparatu, gdzie zwykłą szczoteczką nie dasz rady dosięgnąć ). Przydatne będą również specjalne nici dentystyczne ( posiadają utwardzone końcówki, dzięki czemu ułatwiają oczyszczanie pod łukiem aparatu ) oraz irygator wodny ( strumień wody pod ciśnieniem dokładnie wypłucze zalegające resztki pokarmowe ). Jeśli nie będziesz chciał zrezygnować z używania szczoteczki elektrycznej, będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalną końcówkę ortodontyczną.

7. Często słyszę, że aparaty stałe niszczą zęby. Czy to prawda?
Nie!

Jeśli będziesz przestrzegał zasad higieny jamy ustnej oraz ustalonych wizyt kontrolnych nic takiego nie będzie miało miejsca.

Tylko nieprzestrzeganie zasad użytkowania stałych aparatów ortodontycznych może doprowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.

W rzeczywistości o wiele rzadziej znajdujemy próchnicę u osób noszących aparat stały. Wynika to z faktu, że stan jamy ustnej jest sprawdzany przez lekarza na każdej wizycie kontrolnej ( co najmniej 1 raz w miesiącu ), a każde niepokojące zjawisko jest od razu eliminowane.

Obawiasz się uszkodzenia szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu? Spokojnie! Są to obawy niczym nie uzasadnione. Ortodonta przykleja zamki do powierzchni zębów specjalnym klejem. Jego zastosowanie nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczane z pozostałego kleju i polerowane tak, że nie pozostaje na nich ślad po kleju.

Jedynie proste zęby świadczą o tym, iż użytkowałeś aparat.

8. A co z dietą? Będę musiał zrezygnować z ulubionych potraw?
W początkowym okresie, gdy zęby będą wrażliwe na gryzienie twardych pokarmów, postaraj się ograniczyć do spożywania miękkich pokarmów. Po okresie adaptacji unikaj pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich ( czyli na czas noszenia aparatu stałego musisz pożegnać gumy do żucia, cukierki typu toffi oraz orzechy ). Są one w stanie uszkodzić aparat, a przez to skomplikować i znacznie wydłużyć całe leczenie.

Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na estetyczne zamki, będziesz musiał ograniczyć spożywanie produktów barwiących ( kawa, mocna herbata, niektóre barwiące soki oraz potrawy ) oraz palenie tytoniu. Sprzyjają one przebarwieniom oraz tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.

9. A jeśli aparat stały to na oba łuki?
Po dokładnej diagnostyce ortodonta ostatecznie zdecyduje czy w Twoim przypadku założyć aparat na oba łuki czy tylko na jeden, tak aby efekt leczenia był dla Ciebie i Twojego lekarza satysfakcjonujący.

10. Czy stały aparat musi być metalowy?
Oczywiście, że nie. Jednak nie ma aparatów zupełnie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty tzw. estetyczne. Wtedy zamki przyklejone do zębów są w kolorze zębów ( ceramiczne ) lub całkowicie przezroczyste ( szafirowe ), a łuki mogą być w kolorze zębów.

11. Czy to prawda, że po zdjęciu aparatu będę musiał przejść leczenie utrwalające?
Tak. Po zakończeniu leczenia aktywnego, czyli po osiągnięciu satysfakcjonującego efektu w wyniku noszenia aparatu stałego, trzeba przystąpić do leczenia retencyjnego ( utrwalającego ). Otrzymasz aparat retencyjny wyjmowany lub przymocowany do zębów na stałe w postaci „drucika”. Czas tego leczenia jest różny, zależy od rodzaju wady wyjściowej i również wymaga regularnych wizyt kontrolnych.

12. Co będzie miało wpływ na efekt leczenia ortodontycznego?
Rodzaj wady zgryzu, Twój wiek, rodzaj zastosowanego aparatu, poziom higieny jamy ustnej ( !!! ) oraz regularność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w ustalonych terminach ( !!! ).

Czyli najważniejsze co Ty musisz zrobić to dbać o czystość całej jamy ustnej i aparatu oraz regularnie spotykać się z Twoim ortodontą.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wytycznych na pewno będziesz zadowolony z efektu leczenia.

13. Obawiam się, że mój zgryz jest daleki od ideału. Co muszę zrobić i jak będzie wyglądał cały proces leczenia ortodontycznego?
Jeżeli nie jesteś pewien czy ze stanem Twojego zgryzu oraz jamy ustnej wszystko w porządku umów się na konsultację w naszej Klinice od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 20:00. Te terminy nie są dla Ciebie odpowiednie? Zadzwoń do nas ( +48 691 690 156 ). Znajdziemy dogodny dla Ciebie termin.

Lekarz dentysta pierwszego kontaktu zbada stan Twojego uzębienia, wykona niezbędne badania radiologiczne, porozmawia z Tobą o Twoich obawach, a następnie skonsultuje Twój problem z lekarzem specjalistą ortodontą.

Na podstawie tych konsultacji podejmiesz decyzje odnośnie leczenia ortodontycznego.

14. Czym są systemy samoligaturujące?
Są to nowoczesne systemy ortodontyczne, które umożliwiają skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia ortodontycznego oraz dają nowe możliwości leczenia wad zgryzu.

W klasycznych aparatach metalowy łuk jest dociskany do zamka poprzez ciasną ligaturę ( gumkę ) co ogranicza możliwość jego swobodnego przesuwania. W aparacie samoligaturującym zastosowano zamki z „klapką”, którą otwiera się i zamyka podczas wymiany łuków, łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem, co znaczy, że tarcie jest maksymalnie zredukowane.
Dodatkowo w systemach samoligaturujących stosowane są specjalne, szerokie kształty łuków. Dzięki temu można w większym zakresie poszerzyć łuk zębowy ( oczywiście tylko w granicach fizjologicznych wyznaczonych przez budowę kości ).

Niestety, jeśli w łuku zębowym specjalista stwierdzi duży brak miejsca, wtedy zamki samoligaturujące nie pomogą.

Dużym plusem tych aparatów jest to, że znajdują zastosowanie zarówno w leczeniu wad zgryzu u dorosłych jak i u dzieci. Jednak dużo bardziej skomplikowana konstrukcja jest droższa. Cała konstrukcja jest delikatniejsza niż w aparacie klasycznym, dzięki czemu podczas użytkowania tego typu aparatu dyskomfort jest zminimalizowany, jednak łatwiej może ulec uszkodzeniu ( np. poprzez nagromadzony kamień, jeśli nie będziesz odpowiednio dbał o higienę jamy ustnej ).

Pamiętaj jednak, że w leczeniu ortodontycznym najważniejszy jest efekt. Ostatecznie ortodonta musi zdecydować jaki rodzaj aparatu i jaka technika leczenia przyniesie u Ciebie oczekiwany efekt.