Klinika stomatologiczna w Łodzi – Care Dental Clinic http://caredentalclinic.eu Kolejna witryna oparta na WordPressie Fri, 27 Oct 2017 18:49:46 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.18 14 faktów na temat ortodoncji dla dorosłych http://caredentalclinic.eu/14-faktow-na-temat-ortodoncji-dla-doroslych/ http://caredentalclinic.eu/14-faktow-na-temat-ortodoncji-dla-doroslych/#respond Sun, 22 Jan 2017 10:05:09 +0000 http://caredental.pl/?p=882 Artykuł 14 faktów na temat ortodoncji dla dorosłych pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

1. Kiedy osoba dorosła powinna zgłosić się do ortodonty?
Jeżeli estetyka Twoich zębów nie jest dla Ciebie zadowalająca to jak najbardziej powinieneś udać się na konsultację ortodontyczną.

A jeśli zauważyłeś u siebie:

 • tłoczenie się zębów ( zwłaszcza podczas wyrzynania się zębów mądrości )
 • ścieranie się zębów
 • rozchwianie jednego lub grup zębów
 • wydłużenie się koron zębów
 • bóle głowy w okolicach skroni, uszu i karku ( a nie znasz ich przyczyny )
 • szybsze starzenie się twarzy w okolicach kącików ust

to sygnał, że wizyta u ortodonty jest konieczna.

2. Czy poza prostymi zębami są inne korzyści z leczenia ortodontycznego u dorosłych?
Oczywiście!

Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych poza poprawą wyglądu i samopoczucia zapewnia łatwiejsze oczyszczanie zębów, przez co ryzyko powstawania próchnicy oraz odkładanie się złogów nazębnych znacznie się zmniejsza. Oprócz tego opóźnia proces starzenia twarzy, poprawia wymowę oraz jakość żucia ( przez co poprawia się praca przewodu pokarmowego ). Gdy „naprawisz” swój zgryz pozbędziesz się także dysfunkcji stawów skroniowo – żuchwowych oraz związanych z nimi dolegliwości bólowych głowy. Dodatkowo dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów unikniesz złamań zębów, chorób dziąseł oraz zapobiegniesz patologicznemu ścieraniu się zębów.

Jak widzisz – same plusy!

3. Czy do leczenia ortodontycznego muszę się jakoś specjalnie przygotować?
Najważniejsze jest przeprowadzenie pełnej higienizacji jamy ustnej, wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy oraz dziąseł ( każdy objaw zapalenia dziąseł, a więc ich zaczerwienienie, rozpulchnienie, krwawienie, bolesność jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia aparatem stałym ).

4.Czy leczenie ortodontyczne boli?
Niestety, przez kilka dni po założeniu aparatu stałego, może pojawić się dyskomfort, a nawet ból, zwłaszcza przy gryzieniu twardych pokarmów. Nie martw się! Te objawy powinny ustąpić w ciągu tygodnia od rozpoczęcia leczenia, a samo przyzwyczajanie się do aparatu zajmuje zwykle kilka dni.

Czy nie uważasz, że jest to niewielka cena biorąc pod uwagę efekt jaki uzyskasz po zakończonym leczeniu?

Na wizytach kontrolnych Twój ortodonta będzie aktywował aparat. Wtedy mogą pojawić się podobne odczucia, lecz o mniejszym natężeniu. Dzieje się tak na skutek drażniącego działania elementów aparatu na błonę śluzową policzków lub warg. W takiej sytuacji, lekarz przyklei specjalny wosk do tych części aparatu, które sprawiają Ci dyskomfort, a błona śluzowa szybko przyzwyczai się do nowych warunków.
5.Jaka jest różnica między aparatem stałym a aparatem ruchomym?
Aparat stały to urządzenie składające się z różnego rodzaju zaczepów ( zamki, pierścienie ), które osadzone są na powierzchni zębów za pomocą specjalnych klejów na stałe ( czyli na cały czas użytkowania aparatu, niezbędny do wyleczenia wady zgryzu ). Do tych zaczepów montowane są sprężyste druty ( elementy wymienne ), które to elementy są odpowiedzialne za właściwą korektę wady.

Dużym plusem stałych aparatów ortodontycznych jest to, że wywierają siłę w sposób ciągły przez cały czas leczenia.
Możesz wybrać z kilku rodzajów zamków po ustaleniach z Twoim ortodontą, gdyż poszczególne rodzaje mają zastosowanie w wadach zgryzu o różnym stopniu ciężkości:

 • metalowe – tańsze, precyzyjne, dają możliwość urozmaicania wyglądu poprzez stosowanie różnego koloru gumek utrzymujących łuk; w niektórych przypadkach można zastosować specjalny typ zamków o wyjątkowo małych rozmiarach
 • estetyczne – droższe, ceramiczne ( w kolorze zęba ) lub z czystego monokrystalicznego szafiru ( jedyne całkowicie przezroczyste zamki ), mniej widoczne, lecz też o mniejszej trwałości
  Aparat ruchomy to urządzenie, które sam zakładasz i wyjmujesz z ust. W zależności od wady zastosowanie znajdują różne rodzaje tych aparatów.

Zbudowane są z akrylowej płyty ( kolor sam wybierasz ), drucianych elementów utrzymujących cały aparat w jamie ustnej ( różne, w zależności od typu aparatu ) oraz części będącej źródłem siły działającej na zęby ( śruby, sprężyny itp. ).

Najbardziej pożądany moment do stosowania aparatu ruchomego to okres wzrostu dzieci i młodzieży. Jednak czas jaki potrzebny jest do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest różny i zależy od rodzaju wady, wieku Twojego dziecka oraz przede wszystkim od chęci współpracy z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać ustalonych zasad stosowania aparatów ruchomych – czasu noszenia oraz sposobu korzystania z aparatu.
6.Czy w trakcie noszenia aparatu będę musiał zmienić sposób dbania o zęby?
Jeśli będziesz użytkował aparat ortodontyczny ruchomy nie będziesz musiał zmieniać swoich nawyków higienicznych. Dodatkowo będziesz dbał o czystość swojego aparatu osobną szczoteczką, wszystko inne pozostanie bez zmian.

Jeśli jednak idealnym rozwiązaniem dla Ciebie okaże się aparat stały będziesz zmuszony do zmiany nawyków higienicznych. Musisz pamiętać, że próchnicy nie powoduje sama obecność aparatu na zębach, ale niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej w tym okresie. Wszystkie zabiegi będziesz musiał wykonywać dokładniej, używając specjalnych szczotek, szczoteczek, nici oraz częściej wykonywać profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym.

Samo mycie zębów powinno odbywać się po każdym głównym posiłku, a po mniejszych posiłkach, jeśli nie możesz wyczyścić zębów, powinieneś chociaż przepłukać jamę ustną wodą lub zaleconym płynem.

Twój ortodonta wybierze odpowiednie dla Ciebie szczoteczki – specjalne ortodontyczne oraz jednopęczkowe ( służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza powierzchni zębów pod łukiem aparatu, gdzie zwykłą szczoteczką nie dasz rady dosięgnąć ). Przydatne będą również specjalne nici dentystyczne ( posiadają utwardzone końcówki, dzięki czemu ułatwiają oczyszczanie pod łukiem aparatu ) oraz irygator wodny ( strumień wody pod ciśnieniem dokładnie wypłucze zalegające resztki pokarmowe ). Jeśli nie będziesz chciał zrezygnować z używania szczoteczki elektrycznej, będziesz musiał zaopatrzyć się w specjalną końcówkę ortodontyczną.

7. Często słyszę, że aparaty stałe niszczą zęby. Czy to prawda?
Nie!

Jeśli będziesz przestrzegał zasad higieny jamy ustnej oraz ustalonych wizyt kontrolnych nic takiego nie będzie miało miejsca.

Tylko nieprzestrzeganie zasad użytkowania stałych aparatów ortodontycznych może doprowadzić do odwapnień szkliwa i rozwoju próchnicy.

W rzeczywistości o wiele rzadziej znajdujemy próchnicę u osób noszących aparat stały. Wynika to z faktu, że stan jamy ustnej jest sprawdzany przez lekarza na każdej wizycie kontrolnej ( co najmniej 1 raz w miesiącu ), a każde niepokojące zjawisko jest od razu eliminowane.

Obawiasz się uszkodzenia szkliwa podczas zakładania lub zdejmowania aparatu? Spokojnie! Są to obawy niczym nie uzasadnione. Ortodonta przykleja zamki do powierzchni zębów specjalnym klejem. Jego zastosowanie nie wymaga niszczenia szkliwa, a po zdjęciu aparatu zęby są oczyszczane z pozostałego kleju i polerowane tak, że nie pozostaje na nich ślad po kleju.

Jedynie proste zęby świadczą o tym, iż użytkowałeś aparat.

8. A co z dietą? Będę musiał zrezygnować z ulubionych potraw?
W początkowym okresie, gdy zęby będą wrażliwe na gryzienie twardych pokarmów, postaraj się ograniczyć do spożywania miękkich pokarmów. Po okresie adaptacji unikaj pokarmów bardzo twardych, ciągnących i lepkich ( czyli na czas noszenia aparatu stałego musisz pożegnać gumy do żucia, cukierki typu toffi oraz orzechy ). Są one w stanie uszkodzić aparat, a przez to skomplikować i znacznie wydłużyć całe leczenie.

Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na estetyczne zamki, będziesz musiał ograniczyć spożywanie produktów barwiących ( kawa, mocna herbata, niektóre barwiące soki oraz potrawy ) oraz palenie tytoniu. Sprzyjają one przebarwieniom oraz tworzeniu się trudnego do usunięcia osadu.

9. A jeśli aparat stały to na oba łuki?
Po dokładnej diagnostyce ortodonta ostatecznie zdecyduje czy w Twoim przypadku założyć aparat na oba łuki czy tylko na jeden, tak aby efekt leczenia był dla Ciebie i Twojego lekarza satysfakcjonujący.

10. Czy stały aparat musi być metalowy?
Oczywiście, że nie. Jednak nie ma aparatów zupełnie niewidocznych. Są natomiast dostępne aparaty tzw. estetyczne. Wtedy zamki przyklejone do zębów są w kolorze zębów ( ceramiczne ) lub całkowicie przezroczyste ( szafirowe ), a łuki mogą być w kolorze zębów.

11. Czy to prawda, że po zdjęciu aparatu będę musiał przejść leczenie utrwalające?
Tak. Po zakończeniu leczenia aktywnego, czyli po osiągnięciu satysfakcjonującego efektu w wyniku noszenia aparatu stałego, trzeba przystąpić do leczenia retencyjnego ( utrwalającego ). Otrzymasz aparat retencyjny wyjmowany lub przymocowany do zębów na stałe w postaci „drucika”. Czas tego leczenia jest różny, zależy od rodzaju wady wyjściowej i również wymaga regularnych wizyt kontrolnych.

12. Co będzie miało wpływ na efekt leczenia ortodontycznego?
Rodzaj wady zgryzu, Twój wiek, rodzaj zastosowanego aparatu, poziom higieny jamy ustnej ( !!! ) oraz regularność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w ustalonych terminach ( !!! ).

Czyli najważniejsze co Ty musisz zrobić to dbać o czystość całej jamy ustnej i aparatu oraz regularnie spotykać się z Twoim ortodontą.

Jeśli zastosujesz się do powyższych wytycznych na pewno będziesz zadowolony z efektu leczenia.

13. Obawiam się, że mój zgryz jest daleki od ideału. Co muszę zrobić i jak będzie wyglądał cały proces leczenia ortodontycznego?
Jeżeli nie jesteś pewien czy ze stanem Twojego zgryzu oraz jamy ustnej wszystko w porządku umów się na konsultację w naszej Klinice od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 20:00. Te terminy nie są dla Ciebie odpowiednie? Zadzwoń do nas ( +48 691 690 156 ). Znajdziemy dogodny dla Ciebie termin.

Lekarz dentysta pierwszego kontaktu zbada stan Twojego uzębienia, wykona niezbędne badania radiologiczne, porozmawia z Tobą o Twoich obawach, a następnie skonsultuje Twój problem z lekarzem specjalistą ortodontą.

Na podstawie tych konsultacji podejmiesz decyzje odnośnie leczenia ortodontycznego.

14. Czym są systemy samoligaturujące?
Są to nowoczesne systemy ortodontyczne, które umożliwiają skrócenie czasu trwania zarówno poszczególnych wizyt, jak i całego leczenia ortodontycznego oraz dają nowe możliwości leczenia wad zgryzu.

W klasycznych aparatach metalowy łuk jest dociskany do zamka poprzez ciasną ligaturę ( gumkę ) co ogranicza możliwość jego swobodnego przesuwania. W aparacie samoligaturującym zastosowano zamki z „klapką”, którą otwiera się i zamyka podczas wymiany łuków, łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem, co znaczy, że tarcie jest maksymalnie zredukowane.
Dodatkowo w systemach samoligaturujących stosowane są specjalne, szerokie kształty łuków. Dzięki temu można w większym zakresie poszerzyć łuk zębowy ( oczywiście tylko w granicach fizjologicznych wyznaczonych przez budowę kości ).

Niestety, jeśli w łuku zębowym specjalista stwierdzi duży brak miejsca, wtedy zamki samoligaturujące nie pomogą.

Dużym plusem tych aparatów jest to, że znajdują zastosowanie zarówno w leczeniu wad zgryzu u dorosłych jak i u dzieci. Jednak dużo bardziej skomplikowana konstrukcja jest droższa. Cała konstrukcja jest delikatniejsza niż w aparacie klasycznym, dzięki czemu podczas użytkowania tego typu aparatu dyskomfort jest zminimalizowany, jednak łatwiej może ulec uszkodzeniu ( np. poprzez nagromadzony kamień, jeśli nie będziesz odpowiednio dbał o higienę jamy ustnej ).

Pamiętaj jednak, że w leczeniu ortodontycznym najważniejszy jest efekt. Ostatecznie ortodonta musi zdecydować jaki rodzaj aparatu i jaka technika leczenia przyniesie u Ciebie oczekiwany efekt.

Artykuł 14 faktów na temat ortodoncji dla dorosłych pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/14-faktow-na-temat-ortodoncji-dla-doroslych/feed/ 0
Ortodoncja dzieci – kiedy rozpocząć leczenie? http://caredentalclinic.eu/ortodoncja-dzieci-kiedy-rozpoczac-leczenie/ http://caredentalclinic.eu/ortodoncja-dzieci-kiedy-rozpoczac-leczenie/#respond Sun, 22 Jan 2017 10:03:58 +0000 http://caredental.pl/?p=879 Artykuł Ortodoncja dzieci – kiedy rozpocząć leczenie? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Kiedy powinienem zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?
Towarzystwa Ortodontyczne na świecie zalecają, aby ortodonta zbadał dziecko nie później niż w wieku 7 lat, jednak istnieje wiele sytuacji, w których powinieneś zgłosić się na konsultację do specjalisty. Tylko regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty zajmującego się zdrowiem jamy ustnej Twojego dziecka pozwolą szybko zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego.

Jeśli sam zauważysz u swojego dziecka:

 • nawyk ssania palca lub smoczka powyżej 3 roku życia
 • wady wymowy
 • niechęć do gryzienia twardych pokarmów powyżej 3 roku życia
 • przedwczesną utratę zębów mlecznych
 • oddychanie przez usta
 • szpary w uzębieniu lub stłoczenie zębów
 • trzaski lub inne dźwięki pojawiające się przy zamykaniu lub otwieraniu ust
 • zęby „wystające” lub niedogryzanie się zębów przednich
 • odwrotne zachodzenie zębów przeciwstawnych ( ząb dolny zachodzi na górny )
 • zmiany w wyglądzie twarzy ( np. asymetria twarzy, wyraźnie cofnięta lub wysunięta bródka )

Czy istnieją ograniczenia wiekowe leczenia ortodontycznego?
Nie, leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednie metody.

Jednak warunkiem koniecznym jest obecność wystarczającej ilości i jakości kości, brak ostrych stanów zapalnych przyzębia oraz wyleczone wszystkie zęby, brak osadu i kamienia nazębnego.

Dlaczego leczenie ortodontyczne ( stomatologiczne ) dzieci jest tak ważne?
Ponieważ wady zgryzu nie cofają się samoistnie, a z wiekiem wręcz się pogłębiają. Poza tym leczenie ortodontyczne w wieku dziecięcym jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte w odpowiednim czasie pozwala uniknąć usuwania zębów stałych ze wskazań ortodontycznych w starszym wieku oraz zapobiega powikłaniom wad zgryzu.

Nie bez znaczenia jest dobre samopoczucie Twojego dziecka. Krzywe zęby mogą być przyczyną kompleksów towarzyszących mu od najmłodszych lat, a przecież każdy rodzic chce, aby jego dziecko było pewne siebie, przebojowe i otoczone grupką przyjaciół.

Dbanie od najmłodszych lat o dobrą higienę jamy ustnej oraz prawidłowy układ zębów Twojego dziecka zmniejszy ryzyko występowania próchnicy ( krzywe zęby trudniej oczyszczać przez co zwiększa się skłonność do powstawania próchnicy i chorób dziąseł ).

Pamiętaj także, że nieprawidłowy zgryz może być przyczyną powstania wady wymowy oraz jej pogłębiania.

Usłyszałem ostatnio o profilaktyce ortodontycznej. Co to takiego i kogo dotyczy?
Dotyczy uwzględnienia w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów, szczęki, żuchwy oraz eliminowaniu czynników szkodliwie działających.

Jest ona przeznaczona przede wszystkim dla rodziców i małych dzieci.

Podczas wizyty w gabinecie ortodonta ocenia zgodność zgryzu dziecka z normą ustaloną dla jego wieku oraz prawidłowość oddychania, mowy, sposobu połykania itd. Jeżeli specjalista stwierdzi nieprawidłowości zaleci odpowiednie ćwiczenia, które je wyeliminują/zmniejszą.

Co to jest płytka przedsionkowa?
Płytka przedsionkowa to inaczej czynnościowy aparat ortodontyczny, który wykorzystuje naturalne siły mięśni w celu poprawy wad zgryzu. Poprzez swoje działanie wymusza dobre nawyki eliminując negatywne przyzwyczajenia. Jest przeznaczona raczej dla najmłodszych pacjentów, i których już pojawiły się zęby mleczne.

Jest to plastikowa podłużna płytka o obłym kształcie, wygięta łukowato i zaopatrzona w uchwyt taki jak w smoczkach, co ułatwia wyjmowanie i ustawianie w odpowiedniej pozycji w buzi.

Stosowanie takiego aparatu ma wiele zalet. Między innymi pomaga usuwać wady wymowy poprzez swoje działanie na mięśnie warg i języka, również ułatwiając ćwiczenia logopedyczne. Dodatkowo, w przypadku patologicznego wysuwania języka przed zęby przednie, może być zaopatrzona w zaporę dla języka, likwiduje napór na siekacze, a w konsekwencji zgryz otwarty. Uniemożliwia oddychanie ustami wymuszając oddychanie przez nos, dzięki czemu drogi oddechowe są prawidłowo uformowane. Pomaga ustanowić prawidłowy zgryz, który ani się nie pogłębia, ani nie otwiera. Również żuchwa pozostaje na swoim miejscu. Zapobiega ssaniu kciuka, co jest niezwykle ważne, gdyż nawyk ten może doprowadzić do bardzo poważnych wad zgryzu.

Artykuł Ortodoncja dzieci – kiedy rozpocząć leczenie? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/ortodoncja-dzieci-kiedy-rozpoczac-leczenie/feed/ 0
Wady zgryzu http://caredentalclinic.eu/wady-zgryzu/ http://caredentalclinic.eu/wady-zgryzu/#respond Sun, 22 Jan 2017 09:59:19 +0000 http://caredental.pl/?p=872 Artykuł Wady zgryzu pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
Wady zgryzu

Wady zgryzu – leczenie, zapobieganie. Wskazówki dla rodziców.

Jako rodzic już od pierwszych dni życia Twojego dziecka, możesz wspierać prawidłowy rozwój zgryzu. Przeczytaj nasze wskazówki.

Jako rodzic, już od samego początku życia i rozwoju Twojego maluszka, masz szansę dbać o prawidłowy rozwój zgryzu. Przeczytaj nasze porady, dowiedz się jak zapobiegać wadą zgryzu.

 

Jakie są przyczyny powstawania wad zgryzu?

Największą grupę stanowią nabyte wady zgryzu. Powstają one w ciągu pierwszych lat życia dziecka. Niewłaściwy smoczek, oddychanie przez usta, ssanie kciuka oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych ( spowodowana urazami lub próchnicą ).

Jak mogę zapobiegać powstaniu wad zgryzu u mojego dziecka?
Już od pierwszych dni życia dziecka powinieneś zapobiegać powstawaniu wad zgryzu. Musisz zwrócić szczególną uwagę na:

 • stosowanie odpowiednich smoczków uspokajających
 • sposób i czas karmienia ( piersią czy butelką )
 • wczesne wprowadzenie karmienia łyżeczką
 • przyzwyczajenie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów.
 • ważne jest niedopuszczenie do powstania złych nawyków u dziecka oraz odzwyczajenie od nich, jeśli już powstały ( np. ssanie palca, warg, gryzienie ołówków itp. ). Jest to zadanie niezwykle trudne i wymagające dużej cierpliwości, jednak bardzo ważne. Będzie bowiem miało wpływ na dalszy rozwój kości szczęki i żuchwy oraz zębów Twojej pociechy.
 • próchnica zębów mlecznych odgrywa poważną rolę w powstawaniu wad zgryzu – dbaj o prawidłowe szczotkowanie zębów dziecka już od chwili pojawienia się pierwszego zęba mlecznego w jego jamie ustnej.

Artykuł Wady zgryzu pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/wady-zgryzu/feed/ 0
Co to jest rentgen i RVG zębów? http://caredentalclinic.eu/rentgen-rvg-zebow/ http://caredentalclinic.eu/rentgen-rvg-zebow/#respond Tue, 05 Jul 2016 13:09:54 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=462 Artykuł Co to jest rentgen i RVG zębów? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Rentgen, RVG zębów

Podstawą efektywnego leczenia jest jak najlepsza diagnostyka. Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego cyfrowego aparatu rentgenowskiego.

team_1_1

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej aparatury radiologicznej, zapewniamy najwyższą jakość obrazowania przy najmniejszym z możliwych narażeniu na promieniowanie radiologiczne.

Rentgen zębów, RVG

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania badania radiologicznego?

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonywania badań radiologicznych jest ciąża. Badanie radiologiczne należy wykonać w czasie ciąży jedynie w przypadku, gdy nie jest możliwe przełożenie terminu badania na po porodzie. W razie wykonywania badania kobiecie w ciąży stosuje się odpowiednie osłony chroniące płód przed napromienieniem.

Jaka jest różnica między klasycznym zdjęciem RTG a zdjęciem cyfrowym RVG (radiowizjografia)?

Klasyczne zdjęcie RTG wykonywane jest na kliszy fotograficznej na zasadzie zbliżonej do klasycznej fotografii z tą różnicą, że kliszę naświetla promieniowanie RTG, a nie światło widzialne oraz klisza taka posiada bardzo dużą czułość oraz rozdzielczość. Analogicznie zdjęcia cyfrowe są zbliżone zasadą do tak popularnej obecnie fotografii cyfrowej, gdzie do uzyskania obrazu używany jest zamiast kliszy czujnik elektroniczny. Podstawową różnicą miedzy klasyczną techniką a zdjęciem cyfrowym jest możliwość edycji zdjęcia cyfrowego po wykonaniu ekspozycji. Klisza klasyczna raz naświetlona nie może być skorygowana. Zdjęcie cyfrowe można natomiast poprawić, powiększyć, uzyskać negatyw, dokonać pomiarów itp. Umożliwia to dokonanie korekty zdjęcia przez lekarza, co znacznie ułatwia interpretację obrazu i postawienie diagnozy, a pacjent ma możliwość natychmiastowego otrzymania zdjęcia w formie cyfrowej lub wydruku.

Czy zdjęcia RVG (radiowizjograficzne) i RTG pantomograficzne lub cefalometryczne są szkodliwe?

Tak jak w przypadku wszystkich radiologicznych badań diagnostycznych są to badania bezinwazyjne, lecz obciążające Pacjenta pewną dawką promieniowania jonizującego. Nie istnieje maksymalna bezpieczna dawka pochłonięta promieniowania jonizującego i zawsze dąży się do zmniejszenia ekspozycji. Wykonując badanie RTG lekarz zawsze ma na względzie stosunek korzyści wynikających z uzyskanych tą metodą wyników do otrzymanej dawki przez pacjenta. Nowoczesny sprzęt pozwala zminimalizować ilość naświetleń oraz ich poziom.

Jak często można wykonywać zdjęcia RVG?

Częstość zdjęć RVG, podobnie jak innych badań radiologicznych, należy ograniczać do wypadków koniecznych jednocześnie mając świadomość, że nowoczesny sprzęt zapewnia wysoką jakość badania przy minimalnych dawkach promieniowania. Dodatkowo RVG jako technologia cyfrowa praktycznie wyklucza nieudane zdjęcie.

Czy diagnostyka radiologiczna jest bezpieczna dla dzieci?

Badanie diagnostyczne RTG nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka, natomiast istotnym czynnikiem jest częstość wykonywanych badań. Zaleca się maksymalne ograniczenie wykonywanych badań radiologicznych oraz wykorzystanie najnowszych metod redukcji dawki. Nowoczesne aparaty rentgenowskie dysponują specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym znaczną redukcję promieniowania przy zachowanej wysokiej jakości zdjęć. Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci zaleca się stosowanie RVG (radiowizjografi) jako rutynowego badania diagnostycznego, gdyż aparatura ta charakteryzuje się największym ograniczeniem szkodliwego promieniowania.

Czy kobiecie ciężarnej można wykonać badanie radiologiczne?

Można jedynie w sytuacji, kiedy korzyść zdrowotna wynikająca z wykonania badania przekracza ryzyko wynikające z napromienienia płodu. Kobieta planująca ciąże powinna wykonać takie badania wcześniej i rozpocząć macierzyństwo dopiero po zakończonym kompleksowym leczeniu stomatologicznym.

Kiedy powinno się wykonać zdjęcie pantomograficzne (tzw. ?panorama?) a kiedy cefalometryczne?

Panorama jest zdjęciem dającym ogólny obraz zębów żuchwy, obu szczęk oraz części zatok pacjenta. Zdjęcie takie powinno się wykonać na początku leczenia ? zwłaszcza, gdy mieliśmy dłuższą przerwę w wizytach u stomatologa. Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem specjalistycznym wykorzystywanym przy diagnostyce i ustalaniu planu leczenia wad zgryzu.

Dlaczego pomimo posiadania świeżego zdjęcia pantomograficznego (do 6 miesięcy) czasami istnieje konieczność wykonania dodatkowych zdjęć punktowych RVG?

Dzieje się tak, ponieważ zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem ogólnym ? dającym pogląd na stan uzębienia pacjenta. Zdjęcia punktowe obrazują znacznie mniejszy obszar – zazwyczaj kilku zębów, ale z większą dokładnością. W szczególności leczenie kanałowe zębów wymaga wykonania zdjęcia punktowego przed oraz po leczeniu (czasami także w trakcie leczenia). Zdjęcia często są wykonywane pod różnymi kątami, co pozwala lekarzowi zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe w zębie oraz potwierdzić prawidłowe ich wypełnienie.

Jakie badania radiologiczne są wymagane do leczenia implantologicznego?

Leczenie implantologiczne wymaga bardzo dokładnej oceny budowy i struktury wewnętrznej kości żuchwy i szczęk (m.in. gęstości oraz przestrzennego ułożenia struktur anatomicznych). Informacji tych dostarcza badanie tomografii komputerowej ? jest to badanie RTG dające obraz przestrzenny (trójwymiarowy) interesującego nas obszaru oraz pozwala uzyskać dowolne przekroje poprzeczne badanej struktury. Przekroje takie są podstawą do planowania rozmieszczenia, typu oraz wielkości implantów zębowych.

Co jest wskazaniem do wykonania badania tomograficznego szczęki lub żuchwy?

Badanie tomograficzne należy stosować wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie obrazu trójwymiarowego oraz wielu przekrojów poprzecznych badanego obszaru wraz z możliwością dokonywania pomiarów. Wskazaniem do tomografii są przede wszystkim planowane skomplikowane zabiegi chirurgiczne oraz leczenie implantologiczne, a także diagnostyka zmian trudnych do uchwycenia na klasycznym zdjęciu RTG.

Czy Pacjent z rozrusznikiem serca może mieć wykonane badanie radiologiczne?

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania radiologicznego u pacjenta z rozrusznikiem serca, natomiast należy liczyć się z wystąpieniem artefaktów (zniekształceń) na zdjęciu. Dzieje się tak, ponieważ metal, z którego wykonany jest rozrusznik, pochłania promieniowanie rentgenowskie. Nie wolno natomiast u takich pacjentów wykonywać badania techniką rezonansu magnetycznego, gdyż pole magnetyczne może uszkodzić lub zniszczyć rozrusznik, jak również wygenerować na nim ciepło prowadzące do oparzenia pacjenta.

Jak możemy pomóc?

Ortodoncja

Wady zgryzu jako nieliczni leczymy już od 4 nawet do 65 roku życia.

Sprawdź
Diagnostyka – Centrum RTG

Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego aparatu rentgenowskiego.

Sprawdź
Stomatologia dziecięca

Wyjątkowo dbamy o małe uśmiechy i dobre samopoczucie ich właścicieli.

Sprawdź
Implanty

Twoje nowe zęby i leczenie  planujemy trójwymiarowo, abyś zobaczył efekt końcowy już na samym początku.

Sprawdź
Protetyka

Korony, mosty, licówki i protezy. Każdy elemet wykonany jest z najwyższą starannością.

Sprawdź
Stomatologia zachowawcza | Endodoncja

Nowoczesne jednowizytowe leczenie z najwyższej jakości wypełnienieniami.

Sprawdź

Umów się na wizytę

Artykuł Co to jest rentgen i RVG zębów? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/rentgen-rvg-zebow/feed/ 0
12 faktów o implantach stomatologicznych http://caredentalclinic.eu/implanty-stomatologiczne/ http://caredentalclinic.eu/implanty-stomatologiczne/#respond Tue, 05 Jul 2016 12:57:00 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=458 Artykuł 12 faktów o implantach stomatologicznych pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Co to są implanty?

Implant jest tytanową śrubą, która jest wszczepiana w kość szczęki lub żuchwy. W praktyce pod pojęciem implantu rozumie się często tytanową śrubę wraz z sztuczną koroną zęba.

team_1_1

Leczenie implantologiczne jest typem leczenia o ugruntowanej pozycji w stomatologii. 90% wszczepianych implantów charakteryzuje się ponad 15-letnią trwałością.

Co to są implanty?

Implant jest tytanową śrubą, która jest wszczepiana w kość szczęki lub żuchwy. W praktyce pod pojęciem implantu rozumie się często tytanową śrubę wraz z sztuczną koroną zęba.

Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?

Leczenie implantologiczne jest typem leczenia o ugruntowanej pozycji w stomatologii. 90% wszczepianych implantów charakteryzuje się ponad 15-letnią trwałością.

Posiadam jeszcze niektóre swoje zęby, czy kwalifikuję się do leczenia implantologicznego?

Tak, implantem można zastąpić dowolną ilość zębów, od pojedynczego zęba aż do całego łuku zębowego.

Czy zawsze można zastąpić implantami braki zębowe?

To zależy od kondycji w jakiej znajduje się kość szczęki i/lub żuchwy. Państwa stomatolog przeprowadzi badania diagnostyczne, aby ustalić jaka ilość kości pozostała. Jeśli ilość kości będzie zbyt mała, lub kość nie będzie zdrowa, przed implantacją trzeba będzie przeprowadzić zabieg augmentacji czyli dosztukowania kości.

Czy implanty bolą?

Implantacja to niewielki zabieg przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu nie będą Państwo odczuwali bólu, ale po implantacji może pojawić się uczucie dyskomfortu przemijające po ok. 7 dniach. Spowodowane jest one założonymi szwami i procesem gojenia.

Czy bezpośrednio po implantacji zostaną założone nowe zęby?

Nie. Najpierw implant musi zintegrować się z kością. Ten proces trwa ok. 3-4 miesięcy w szczęce dolnej i ok. 6 miesięcy w szczęce górnej. Jeśli implantami są uzupełniane jeden, dwa lub trzy zęby na okres gojenia otrzymają Państwo prowizorium. Jeśli używają Państwo protez całkowitych, będą mogli Państwo używać ich podczas okresu gojenia, gdy protezy zostaną dopasowane po zabiegu implantacji.

Jakie implanty Państwo stosujecie i jak długo trwa cały ten proces?

Stosujemy implanty Nobel Biocare oraz 3i. W marcu 2006 otrzymaliśmy autoryzację największego i najbardziej znanego na świecie producenta implantów szwedzkiej firmy Nobel Biocare. Firma ta jako pierwsza na świecie 40 lat temu wszczepiła pierwsze implanty. Stawia na ciągły rozwój technologii i bez przerwy unowocześnia swoje produkty. Implanty Nobel objęte są 10-letnią gwarancją, która jest honorowana na całym świecie przez wszystkie autoryzowane gabinety stomatologiczne. System 3i wprowadziliśmy w kwietniu 2007. Implanty tej firmy objęte są 5-letnia rozszerzoną gwarancją, obejmującą nie tylko wady materiałowe implantu lub uszkodzenia mechaniczne, ale także odrzucenie implantu przez organizm Pacjenta. Gwarancja ta także jest honorowana we wszystkich autoryzowanych gabinetach stomatologicznych.

Ile czasu potrzeba na implanty?

Zabieg implantacji trwa ok. godzinę. Po zabiegu przez ok. tydzień należy przychodzić do CARE DENTAL CLINIC na wizyty kontrolne. Następnie musimy odczekać ok. 3-6 miesięcy aż implanty się zagoją. Na ten czas pacjent otrzymuje protezę tymczasową lub używa swojej protezy dotychczasowej. Po ok. 3-6 miesiącach można zacząć drugi etap leczenia. Podczas tego etapu zakładane są korony i praca jest całkowicie zakończona.

Czy implanty trudniej utrzymać w czystości niż zęby naturalne?

Czyszczenie koron na implantach nie jest trudniejsze niż czyszczenie naturalnych zębów. Zostaną Państwo poinstruowani o sposobach czyszczenia implantów wszczepionych w trudno dostępnych miejscach.

Jeśli cierpiałem/am na choroby dziąseł w przypadku własnych zębów, czy te choroby pojawią się również gdy będę miał(a) implanty?

Tak, jeśli nie będą Państwo odpowiednio dbali o implanty. Jeśli implanty będą utrzymywane w czystości i jeśli nie będą Państwo palić, nie powinny wystąpić żadne problemy.

Czy mogę wyjąć zęby umocowane na implantach?

Większość koron na implantach może być zamocowana i usunięta tylko przez stomatologa. Jeśli będą Państwo posiadali protezy na implantach, wtedy będą Państwo mogli sami je wyjmować w celu wyczyszczenia.

Czy w miejsce każdego brakującego zęba musi być wstawiony jeden implant?

Nie, zazwyczaj 5 lub 6 implantów pozwala odbudować cały łuk zębowy ponieważ na jednym implancie można umocować zazwyczaj dwa zęby. W przypadku gdy brakuje kilku zębów wystarcza wszczepienie dwóch lub trzech implantów.

Co się stanie jeśli implant nie zintegruje się z kością?

Taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Implant staje się luźny podczas lub po zakończeniu procesu gojenia, jest usuwany i proces gojenia rozpoczyna się na nowo. Po zakończeniu gojenia można wszczepić następny implant lub zrobić mostek wykorzystując implanty, które się przyjęły.

Jak możemy pomóc?

Ortodoncja

Wady zgryzu jako nieliczni leczymy już od 4 nawet do 65 roku życia.

Sprawdź
Diagnostyka – Centrum RTG

Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego aparatu rentgenowskiego.

Sprawdź
Stomatologia dziecięca

Wyjątkowo dbamy o małe uśmiechy i dobre samopoczucie ich właścicieli.

Sprawdź
Implanty

Twoje nowe zęby i leczenie  planujemy trójwymiarowo, abyś zobaczył efekt końcowy już na samym początku.

Sprawdź
Protetyka

Korony, mosty, licówki i protezy. Każdy elemet wykonany jest z najwyższą starannością.

Sprawdź
Stomatologia zachowawcza | Endodoncja

Nowoczesne jednowizytowe leczenie z najwyższej jakości wypełnienieniami.

Sprawdź

Umów się na wizytę

Artykuł 12 faktów o implantach stomatologicznych pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/implanty-stomatologiczne/feed/ 0
Co to są licówki? http://caredentalclinic.eu/co-to-sa-licowki/ http://caredentalclinic.eu/co-to-sa-licowki/#respond Tue, 05 Jul 2016 12:45:05 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=454 Artykuł Co to są licówki? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Co to są licówki?

Licówki oparte są na zasadzie przypominającej przyklejanie sztucznych paznokci. Są one sporządzane w laboratorium protetycznym na podstawie precyzyjnego odcisku zębów Pacjenta i następnie są przytwierdzane do powierzchni zęba.

team_1_1

Licówki charakteryzują się doskonałą estetyką ponieważ podczas wykonania w laboratorium uwzględnione zostają charakterystyczne cechy zębów danego Pacjenta, takie jak kształt, kolor, transparencja oraz pęknięcia i przebarwienia.

Co to są licówki?

Licówki oparte są na zasadzie przypominającej przyklejanie sztucznych paznokci. Są one sporządzane w laboratorium protetycznym na podstawie precyzyjnego odcisku zębów Pacjenta i następnie są przytwierdzane do powierzchni zęba.

Jak będą wyglądały moje zęby po nałożeniu licówek?

Licówki charakteryzują się doskonałą estetyką ponieważ podczas wykonania w laboratorium uwzględnione zostają charakterystyczne cechy zębów danego Pacjenta, takie jak kształt, kolor, transparencja oraz pęknięcia i przebarwienia. Dzięki zastosowaniu indywidualnej charakteryzacji licówek istnieje możliwość ich idealnego dopasowania do sąsiadujących naturalnych zębów.

Jakie są zalety licówek w stosunku do wypełnień kompozytowych?

Jedna z najbardziej interesujących technik w dzisiejszej stomatologii estetycznej polega na przytwierdzeniu cienkiej porcelanowej licówki do szkliwa zęba. Podstawowe zalety to estetyka, trwałość oraz minimalna ingerencja w naturalne tkanki zęba (głębokość preparacji to około 0,5mm). Ponieważ porcelana w odróżnieniu od żywicy kompozytowej nie ulega przebarwieniom, licówki charakteryzują się doskonałą estetyką przez bardzo długi czas. Poza tym, porcelana jest dobrze tolerowana przez tkankę dziąsłową i w ten sposób zminimalizowane zostaje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dziąseł.

Kiedy warto wykonać licówki?

Odpowiednio przygotowane licówki mogą być używane do poprawy wyglądu zębów stłoczonych, mogą zamknąć przerwy pomiędzy zębami, zakryć przebarwienia i ogólnie rozjaśnić i poprawić uśmiech. Za pomocą licówek można skorygować zarówno kształt i położenie zębów, jak i kolor.

Jak możemy pomóc?

Ortodoncja

Wady zgryzu jako nieliczni leczymy już od 4 nawet do 65 roku życia.

Sprawdź
Diagnostyka – Centrum RTG

Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego aparatu rentgenowskiego.

Sprawdź
Stomatologia dziecięca

Wyjątkowo dbamy o małe uśmiechy i dobre samopoczucie ich właścicieli.

Sprawdź
Implanty

Twoje nowe zęby i leczenie  planujemy trójwymiarowo, abyś zobaczył efekt końcowy już na samym początku.

Sprawdź
Protetyka

Korony, mosty, licówki i protezy. Każdy elemet wykonany jest z najwyższą starannością.

Sprawdź
Stomatologia zachowawcza | Endodoncja

Nowoczesne jednowizytowe leczenie z najwyższej jakości wypełnienieniami.

Sprawdź

Umów się na wizytę

Artykuł Co to są licówki? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/co-to-sa-licowki/feed/ 0
Czym są mosty? http://caredentalclinic.eu/czym-sa-mosty/ http://caredentalclinic.eu/czym-sa-mosty/#respond Tue, 05 Jul 2016 09:38:44 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=443 Artykuł Czym są mosty? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Czym są mosty stomatologiczne?

Mosty wykonywane są zazwyczaj z porcelany na podbudowie z metalu szlachetnego lub nieszlachetnego. Istnieją również mosty pełnoceramiczne charakteryzujące się bardzo dobrą estetyką.

team_1_1

Chociaż mogłoby się wydawać że mosty są dość drogie, jeśli uwzględni się ich wieloletnią trwałość oraz poprawę wyglądu i zgryzu okazuje się, że są one bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem.

Mosty stomatologiczne

Dlaczego powinnam/powinienem uzupełnić braki w uzębieniu?

Pierwszy powód to Państwa wygląd. Drugi powód to możliwe przeciążenie pozostałych zębów. Luka zębowa może również negatywnie oddziaływać na Państwa zgryz. Np. zęby znajdujące się przy luce zębowej będą pochylały się do środka tej luki i zmieni się sposób w jaki dolne i górne zęby stykają się ze sobą. Może to spowodować zaleganie resztek jedzenia w luce zębowej, czego skutkiem jest próchnica i choroby dziąseł.

Jak można zamknąć luki w uzębieniu?

To zależy od ilości i umiejscowienia brakujących zębów w jamie ustnej. Ważny jest również stan w jakim znajdują się pozostałe zęby. Są trzy główne sposoby zamknięcia luk zębowych, pierwszym z nich jest wyciągana częściowa proteza, drugim stały most a trzecim implanty (patrz dalej). Most jest zazwyczaj używany w przypadku gdy braki zębowe są niewielkie lub gdy brakujące zęby znajdują się tylko po jednej stronie jamy ustnej.

Czy zawsze można zamknąć lukę zębową mostkiem?

Tak, jeśli zęby sąsiadujące są wystarczająco mocne a odległość między zębami filarowymi nie jest zbyt duża. Państwa dentysta pomoże zdecydować jaki jest najlepszy sposób uzupełnienia luki zębowej w Państwa przypadku.

Z czego wykonuje się mosty?

Mosty wykonywane są zazwyczaj z porcelany na podbudowie z metalu szlachetnego lub nieszlachetnego. Istnieją również mosty pełnoceramiczne charakteryzujące się bardzo dobrą estetyką.

Czy mosty są drogie?

Chociaż mogłoby się wydawać że mosty są dość drogie, jeśli uwzględni się ich wieloletnią trwałość oraz poprawę wyglądu i zgryzu okazuje się, że są one bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem. Most jest wynikiem współpracy stomatologa i technika dentystycznego i przypomina robioną na zamówienie biżuterię. Ważny wpływ na cenę mostu mają również materiały, z których jest on wykonany.

Jak należy dbać o most?

Most należy codziennie czyścić aby zapobiegać nieświeżemu oddechowi i chorobom dziąseł. Państwa dentysta pokaże jak należy używać specjalnych nici dentystycznych, aby oczyścić przestrzenie między-zębowe, gdzie nie dociera zwykła szczoteczka.

Czy są inne sposoby zamknięcia luki zębowej?

Tak, można na przykład zastosować protezy częściowe z niewidocznym mocowaniem lub implanty. Państwa dentysta z przyjemnością odpowie na pytanie dotyczące tych rozwiązań.

Czy istnieje wiele rodzajów mostów?

Tak, są różne typy mostów różniące się rodzajem zamocowania. Państwa dentysta dobierze najlepszy dla Państwa most po przeanalizowaniu Państwa indywidualnej sytuacji.

Jak możemy pomóc?

Ortodoncja

Wady zgryzu jako nieliczni leczymy już od 4 nawet do 65 roku życia.

Sprawdź
Diagnostyka – Centrum RTG

Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego aparatu rentgenowskiego.

Sprawdź
Stomatologia dziecięca

Wyjątkowo dbamy o małe uśmiechy i dobre samopoczucie ich właścicieli.

Sprawdź
Implanty

Twoje nowe zęby i leczenie  planujemy trójwymiarowo, abyś zobaczył efekt końcowy już na samym początku.

Sprawdź
Protetyka

Korony, mosty, licówki i protezy. Każdy elemet wykonany jest z najwyższą starannością.

Sprawdź
Stomatologia zachowawcza | Endodoncja

Nowoczesne jednowizytowe leczenie z najwyższej jakości wypełnienieniami.

Sprawdź

Umów się na wizytę

Artykuł Czym są mosty? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/czym-sa-mosty/feed/ 0
Czym jest korona? http://caredentalclinic.eu/czym-jest-korona/ http://caredentalclinic.eu/czym-jest-korona/#respond Tue, 05 Jul 2016 09:13:35 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=435 Artykuł Czym jest korona? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Czym jest korona?

Korona jest idealnym sposobem odbudowania zęba zniszczonego próchnicą lub dużym wypełnieniem. Korona obejmuje część zęba która wystaje ponad dziąsło, nadaje mu kształt i wzmacnia go.

team_1_1

Leczenie jest zazwyczaj przeprowadzane przynajmniej na dwóch wizytach. Na pierwszej ząb jest preparowany, pobierane są wyciski, sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących, zakładana jest korona tymczasowa, na drugiej wizycie zakładana jest korona ostateczna.

Czym jest korona?

Korona jest idealnym sposobem odbudowania zęba zniszczonego próchnicą lub dużym wypełnieniem. Korona obejmuje część zęba która wystaje ponad dziąsło, nadaje mu kształt i wzmacnia go.

Kiedy potrzebuję korony?

Korona jest optymalnym rozwiązaniem w bardzo wielu przypadkach, na przykład gdy:

zęby są osłabione dużym wypełnieniem
wypełnienia w zębach są przebarwione i dzięki koronie mogą Państwo poprawić wygląd zębów
do zęba przeleczonego kanałowo włożony zostaje sztyft korono korzeniowy i korona chroni ząb
na skutek wypadku uległy zniszczeniu Państwa własne zęby
korona jest zębem filarowym w mostku

Z jakich materiałów wykonuje się korony?

Korony wykonywane są z wielu różnych materiałów, na przykład:

Porcelana na podbudowie z metalu (najbardziej popularny typ korony)
Korona pełnoceramiczna używana najczęściej w obszarze zębów przednich. Jeśli jest odpowiednio wykonana, trudno ją odróżnić od naturalnego zęba. Wygląda bardzo naturalnie.
Porcelana na podbudowie ze złota korony bardzo wytrzymałe, biokompatybilne oraz estetyczne ze względu na ciepły kolor złota.
Korona na podbudowie z tytanu w całości pokryta ceramiką estetyczna i bardo trwała, jest stosowana najczęściej jako odbudowa na implantach

Jak preparuje się ząb pod koronę?

Kształt zęba zostaje dokładnie dopasowany do korony. Oznacza to oszlifowanie zęba tak, aby pozostał mocny trzpień zęba. Zostają pobrane wyciski górnej i dolnej szczęki, które są następnie przekazywane technikowi dentystycznemu wraz z pozostałymi informacjami potrzebnymi do wykonania korony.

Kto wykonuje koronę?

Wyciski i informacje o kolorze zębów są dostarczane technikowi dentystycznemu, który w laboratorium protetycznym wykonuje koronę. W laboratorium sporządzony zostaje model Państwa szczęk, na który nakładana jest korona, aby upewnić się, że korona jest idealnie dopasowana.

Czy korona będzie zauważalna?

Nie. Korona jest wykonana w taki sposób, aby idealnie pasowała do pozostałych zębów. Odcień sąsiednich zębów zostaje sprawdzony, aby idealnie kolorystycznie dopasować do nich koronę. Korona prowizoryczna, zazwyczaj wykonywana z tworzywa sztucznego, jest zakładana pod koniec pierwszej wizyty i nosi się ją do czasu założenia korony ostatecznej. Korony prowizoryczne łatwiej odróżnić od naturalnych zębów, ale nosi się je tylko ok. tygodnia.

Jak długo trwa leczenie?

Leczenie jest zazwyczaj przeprowadzane przynajmniej na dwóch wizytach. Na pierwszej ząb jest preparowany, pobierane są wyciski, sprawdzany jest kolor zębów sąsiadujących, zakładana jest korona tymczasowa, na drugiej wizycie zakładana jest korona ostateczna.

Czy preparacja zęba pod koronę jest bolesna?

Nie. Preparacja wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Jeśli z zęba został usunięty nerw i preparuje się go pod koronę na sztyfcie, znieczulenie miejscowe może nie być konieczne.

Jak trwała jest korona?

Trwałość korony zależy od tego jak o nią dbamy. Sama korona nie może zostać zniszczona przez próchnicę, ale próchnica może pojawić się na krawędzi korony i naturalnego zęba. Ten obszar należy utrzymywać w czystości. Jeśli odpowiednio dba się o korony, można je nosić przez wiele lat. Państwa dentysta dokładnie odpowie na pytanie, jak długo można nosić korony.

Jak korona mocowana jest na zębie?

Korona jest cementowana specjalnym stomatologicznym cementem.

Jak możemy pomóc?

Ortodoncja

Wady zgryzu jako nieliczni leczymy już od 4 nawet do 65 roku życia.

Sprawdź
Diagnostyka – Centrum RTG

Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego aparatu rentgenowskiego.

Sprawdź
Stomatologia dziecięca

Wyjątkowo dbamy o małe uśmiechy i dobre samopoczucie ich właścicieli.

Sprawdź
Implanty

Twoje nowe zęby i leczenie  planujemy trójwymiarowo, abyś zobaczył efekt końcowy już na samym początku.

Sprawdź
Protetyka

Korony, mosty, licówki i protezy. Każdy elemet wykonany jest z najwyższą starannością.

Sprawdź
Stomatologia zachowawcza | Endodoncja

Nowoczesne jednowizytowe leczenie z najwyższej jakości wypełnienieniami.

Sprawdź

Umów się na wizytę

Artykuł Czym jest korona? pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/czym-jest-korona/feed/ 0
Care Dental Clinic w Łodzi http://caredentalclinic.eu/gabinety-lekarskie/ http://caredentalclinic.eu/gabinety-lekarskie/#respond Mon, 20 Jun 2016 09:08:23 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=249 Artykuł Care Dental Clinic w Łodzi pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Artykuł Care Dental Clinic w Łodzi pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/gabinety-lekarskie/feed/ 0
Care Dental Clinic w Limerick http://caredentalclinic.eu/wnetrza-naszej-siedziby/ http://caredentalclinic.eu/wnetrza-naszej-siedziby/#respond Mon, 20 Jun 2016 09:03:45 +0000 http://serwer14524.lh.pl/?p=246 Artykuł Care Dental Clinic w Limerick pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>

Artykuł Care Dental Clinic w Limerick pochodzi z serwisu Klinika stomatologiczna w Łodzi - Care Dental Clinic.

]]>
http://caredentalclinic.eu/wnetrza-naszej-siedziby/feed/ 0