Co to jest rentgen i RVG zębów?

Rentgen, RVG zębów

Podstawą efektywnego leczenia jest jak najlepsza diagnostyka. Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego cyfrowego aparatu rentgenowskiego.

team_1_1

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej aparatury radiologicznej, zapewniamy najwyższą jakość obrazowania przy najmniejszym z możliwych narażeniu na promieniowanie radiologiczne.

Rentgen zębów, RVG

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania badania radiologicznego?

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonywania badań radiologicznych jest ciąża. Badanie radiologiczne należy wykonać w czasie ciąży jedynie w przypadku, gdy nie jest możliwe przełożenie terminu badania na po porodzie. W razie wykonywania badania kobiecie w ciąży stosuje się odpowiednie osłony chroniące płód przed napromienieniem.

Jaka jest różnica między klasycznym zdjęciem RTG a zdjęciem cyfrowym RVG (radiowizjografia)?

Klasyczne zdjęcie RTG wykonywane jest na kliszy fotograficznej na zasadzie zbliżonej do klasycznej fotografii z tą różnicą, że kliszę naświetla promieniowanie RTG, a nie światło widzialne oraz klisza taka posiada bardzo dużą czułość oraz rozdzielczość. Analogicznie zdjęcia cyfrowe są zbliżone zasadą do tak popularnej obecnie fotografii cyfrowej, gdzie do uzyskania obrazu używany jest zamiast kliszy czujnik elektroniczny. Podstawową różnicą miedzy klasyczną techniką a zdjęciem cyfrowym jest możliwość edycji zdjęcia cyfrowego po wykonaniu ekspozycji. Klisza klasyczna raz naświetlona nie może być skorygowana. Zdjęcie cyfrowe można natomiast poprawić, powiększyć, uzyskać negatyw, dokonać pomiarów itp. Umożliwia to dokonanie korekty zdjęcia przez lekarza, co znacznie ułatwia interpretację obrazu i postawienie diagnozy, a pacjent ma możliwość natychmiastowego otrzymania zdjęcia w formie cyfrowej lub wydruku.

Czy zdjęcia RVG (radiowizjograficzne) i RTG pantomograficzne lub cefalometryczne są szkodliwe?

Tak jak w przypadku wszystkich radiologicznych badań diagnostycznych są to badania bezinwazyjne, lecz obciążające Pacjenta pewną dawką promieniowania jonizującego. Nie istnieje maksymalna bezpieczna dawka pochłonięta promieniowania jonizującego i zawsze dąży się do zmniejszenia ekspozycji. Wykonując badanie RTG lekarz zawsze ma na względzie stosunek korzyści wynikających z uzyskanych tą metodą wyników do otrzymanej dawki przez pacjenta. Nowoczesny sprzęt pozwala zminimalizować ilość naświetleń oraz ich poziom.

Jak często można wykonywać zdjęcia RVG?

Częstość zdjęć RVG, podobnie jak innych badań radiologicznych, należy ograniczać do wypadków koniecznych jednocześnie mając świadomość, że nowoczesny sprzęt zapewnia wysoką jakość badania przy minimalnych dawkach promieniowania. Dodatkowo RVG jako technologia cyfrowa praktycznie wyklucza nieudane zdjęcie.

Czy diagnostyka radiologiczna jest bezpieczna dla dzieci?

Badanie diagnostyczne RTG nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka, natomiast istotnym czynnikiem jest częstość wykonywanych badań. Zaleca się maksymalne ograniczenie wykonywanych badań radiologicznych oraz wykorzystanie najnowszych metod redukcji dawki. Nowoczesne aparaty rentgenowskie dysponują specjalnym oprogramowaniem umożliwiającym znaczną redukcję promieniowania przy zachowanej wysokiej jakości zdjęć. Mając na względzie bezpieczeństwo dzieci zaleca się stosowanie RVG (radiowizjografi) jako rutynowego badania diagnostycznego, gdyż aparatura ta charakteryzuje się największym ograniczeniem szkodliwego promieniowania.

Czy kobiecie ciężarnej można wykonać badanie radiologiczne?

Można jedynie w sytuacji, kiedy korzyść zdrowotna wynikająca z wykonania badania przekracza ryzyko wynikające z napromienienia płodu. Kobieta planująca ciąże powinna wykonać takie badania wcześniej i rozpocząć macierzyństwo dopiero po zakończonym kompleksowym leczeniu stomatologicznym.

Kiedy powinno się wykonać zdjęcie pantomograficzne (tzw. ?panorama?) a kiedy cefalometryczne?

Panorama jest zdjęciem dającym ogólny obraz zębów żuchwy, obu szczęk oraz części zatok pacjenta. Zdjęcie takie powinno się wykonać na początku leczenia ? zwłaszcza, gdy mieliśmy dłuższą przerwę w wizytach u stomatologa. Zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem specjalistycznym wykorzystywanym przy diagnostyce i ustalaniu planu leczenia wad zgryzu.

Dlaczego pomimo posiadania świeżego zdjęcia pantomograficznego (do 6 miesięcy) czasami istnieje konieczność wykonania dodatkowych zdjęć punktowych RVG?

Dzieje się tak, ponieważ zdjęcie pantomograficzne jest zdjęciem ogólnym ? dającym pogląd na stan uzębienia pacjenta. Zdjęcia punktowe obrazują znacznie mniejszy obszar – zazwyczaj kilku zębów, ale z większą dokładnością. W szczególności leczenie kanałowe zębów wymaga wykonania zdjęcia punktowego przed oraz po leczeniu (czasami także w trakcie leczenia). Zdjęcia często są wykonywane pod różnymi kątami, co pozwala lekarzowi zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe w zębie oraz potwierdzić prawidłowe ich wypełnienie.

Jakie badania radiologiczne są wymagane do leczenia implantologicznego?

Leczenie implantologiczne wymaga bardzo dokładnej oceny budowy i struktury wewnętrznej kości żuchwy i szczęk (m.in. gęstości oraz przestrzennego ułożenia struktur anatomicznych). Informacji tych dostarcza badanie tomografii komputerowej ? jest to badanie RTG dające obraz przestrzenny (trójwymiarowy) interesującego nas obszaru oraz pozwala uzyskać dowolne przekroje poprzeczne badanej struktury. Przekroje takie są podstawą do planowania rozmieszczenia, typu oraz wielkości implantów zębowych.

Co jest wskazaniem do wykonania badania tomograficznego szczęki lub żuchwy?

Badanie tomograficzne należy stosować wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie obrazu trójwymiarowego oraz wielu przekrojów poprzecznych badanego obszaru wraz z możliwością dokonywania pomiarów. Wskazaniem do tomografii są przede wszystkim planowane skomplikowane zabiegi chirurgiczne oraz leczenie implantologiczne, a także diagnostyka zmian trudnych do uchwycenia na klasycznym zdjęciu RTG.

Czy Pacjent z rozrusznikiem serca może mieć wykonane badanie radiologiczne?

Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania radiologicznego u pacjenta z rozrusznikiem serca, natomiast należy liczyć się z wystąpieniem artefaktów (zniekształceń) na zdjęciu. Dzieje się tak, ponieważ metal, z którego wykonany jest rozrusznik, pochłania promieniowanie rentgenowskie. Nie wolno natomiast u takich pacjentów wykonywać badania techniką rezonansu magnetycznego, gdyż pole magnetyczne może uszkodzić lub zniszczyć rozrusznik, jak również wygenerować na nim ciepło prowadzące do oparzenia pacjenta.

Jak możemy pomóc?

Ortodoncja

Wady zgryzu jako nieliczni leczymy już od 4 nawet do 65 roku życia.

Sprawdź
Diagnostyka – Centrum RTG

Nasi Pacjenci mają dostęp do najnowocześniejszego aparatu rentgenowskiego.

Sprawdź
Stomatologia dziecięca

Wyjątkowo dbamy o małe uśmiechy i dobre samopoczucie ich właścicieli.

Sprawdź
Implanty

Twoje nowe zęby i leczenie  planujemy trójwymiarowo, abyś zobaczył efekt końcowy już na samym początku.

Sprawdź
Protetyka

Korony, mosty, licówki i protezy. Każdy elemet wykonany jest z najwyższą starannością.

Sprawdź
Stomatologia zachowawcza | Endodoncja

Nowoczesne jednowizytowe leczenie z najwyższej jakości wypełnienieniami.

Sprawdź

Umów się na wizytę

EnglishPoland